Przygotowanie materiału do druku

Finalny efekt jakim są wydrukowane materiały zależny jest zarówno od możliwości drukarni, jak również od jakości przygotowanych materiałów. Niezbędne są odpowiednie formaty właściwie wyeksportowanych plików oraz zachowanie elementarnych warunków przygotowania tych materiałów.

Daje nam to gwarancję, że kolory i skład materiałów będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami.

pobierz: przygotowanie prac na CTP zagadnienia podstawowe

Formaty plików do naświetlania

Jednym z rekomendowanych formatów pliku do druku jest PDF. Pozwala on na zachowanie wysokiej jakości materiału i zapis grafiki wektorowej. To ważne w przypadku drukowania grafik w różnych rozmiarach. Ponadto jakość pliku nie ulega zmianom podczas eksportowania go z programów graficznych do formatu PDF. Pliki przygotowane w innych formatach, takich jak TIF czy popularnym JPG nie są tak uniwersalne i bezpieczne. Ingerencja w rozmiar drukowanego materiału może poskutkować obniżeniem jakości grafiki.

Pliki kompozytowe nierozseparowane

Przed przesłaniem pliku do druku należy wybrać odpowiednią przestrzeń barwną. Będzie to miało znaczący wpływ na jakość i efekt końcowy wydruku. Do naświetlania płyt CTP należy przesyłać tylko pliki kompozytowe (nierozseparowane). Oznacza to, że poszczególne kolory CMYK nie powinny być rozdzielone. Nie należy przesyłać plików z widoczną gamą zastosowanych w materiale kolorów. Nie można zagwarantować jakości kolorystycznej prac w przypadku RGB, profili klienta itp.

Kolorystyka

Każdy drukowany materiał w kolorze powstaje z użyciem 4 podstawowych kolorów drukarskich (CMYK). Przed wysłaniem pliku do druku należy zmienić przestrzeń barwną z RGB na CMYK. Jeżeli w procesie drukowania mają zostać zastosowane inne farby, można zastosować kolory z gamy Pantone. Inną dopuszczalną opcją jest skala szarości.

Należy pamiętać, że jeśli zostały zastosowane kolory typu RGB, LAB lub Indexed Color, to barwy po wydruku z matryc CTP mogą zostać oddane inaczej niż zamierzał projektant.

Nadruk czarnego tekstu

Czarne teksty muszą mieć ustawiony tryb nadruku (overprint). Powinny być również złożone z jednej składowej 100%K bez wykorzystania pozostałych trzech kolorów CMY.

Symetryczne spady

Wszystkie prace na CTP muszą być wycentrowane i posiadać spady min. 3 mm.

Strony mogą nie zawierać spadów tylko w przypadku, gdy tło jest białe. Elementy graficzne oraz teksty powinny być odsunięte od krawędzi formatu netto o min. 3 mm. Takie spady stanowią zapas dla projektowanej grafiki, która przekracza linię cięcia ulotki, wizytówki, plakatu itp. Są one cięte masowo przy zastosowaniu gilotyny – jej nacisk może przesunąć linię cięcia. Spad zapobiegnie sytuacji powstania nieestetycznych brzegów.

Ponadto umiejscowienie ważnych elementów grafiki, takich jak zdjęcia, teksty czy logotypy blisko spadu znacznie obniża estetykę całości, więc lepiej tego unikać.

Wycentrowanie stron

Wszystkie prace muszą być wycentrowane na stronach. W przypadku wstawiania projektów stron na materiale docelowym, należy pamiętać o jej dokładnym wycentrowaniu, tak aby uniknąć nierównych marginesów.

Strony do impozycji

W wydrukach wielostronicowych, gdzie zamówienie na wykonanie impozycji określa

zbudowanie montażu z pojedynczych stron, rozkładówki muszą być również rozcięte.

Na przykład w publikacji, w której montaż jest w formacie A4, nie można przesyłać rozkładówek w formacie A3.

Formaty stron do impozycji

Wszystkie formaty stron do jednego montażu muszą mieć ten sam rozmiar. Wyjątkiem jest okładka do oprawy klejonej - powinna być przygotowana jako rozkładówka z uwzględnionym grzbietem.

Znaczniki, pasery itp.

Strony do impozycji na CTP najlepiej przygotować bez paserów, klinów, skal densytometrycznych. Dopuszczalne są tylko linie cięcia odsunięte (symetryczne spady min. 3 mm). Spady nie są wymagane tylko w sytuacji, gdy tło jest białe. Linie cięcia nie mogą wchodzić w spad - powinny być odsunięte na odległość spadu.

Rozdzielczość, nadruk i krycie

Minimalna rozdzielczość zdjęć umieszczonych w pliku powinna wynosić 300 dpi. Zastosowanie innej rozdzielczości niż taka, może skutkować wystąpieniem pikseli na wydruku. Wyjątkiem są materiały drukowane w dużych formatach, gdzie rozdzielczość może wynosić 200 dpi.

Czarne teksty muszą być nadrukowane (włączony overprint).

Maksymalne krycie obszaru nie powinno przekraczać 300%. Zazwyczaj wystarczą nawet niższe wartości procentowe – w zależności od rodzaju zadrukowanego papieru czy innego materiału. Nieodpowiednie dopasowanie krycia obszaru może spowodować rozlanie się farby po materiale.

Oferta

Dane kontaktowe

GregPrint

Telefon: +48 32 234 08 36

Fax: +48 32 234 08 36

e-mail: print@gregprint.com

GREG PRINT

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.

44-113 Gliwice

ul. Poezji 19

NIP: 9691618551

Jesteśmy drukarnią posiadającą prawie 30-letnie doświadczenie na rynku wydawniczym. Zaangażowany zespół, nowoczesne maszyny, kompleksowa obsługa to są główne atuty, które może zaoferować nasza firma.

COPYRIGHTS © 2018 GREGPRINT. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. | ZABRANIA SIĘ KOPIOWANIA MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ WYRAŹNEJ ZGODY WŁAŚCICIELA